Cursus De Vier Fundamenten van Mindfulness

Boeddhistische studie en beoefening – Onderdeel van Jaartraining Dharma als Gids

Start 11 september ’25 | Live en online

1e les = gratis proefles!

De Vier Fundamenten van Mindfulness

De ‘Vier Fundamenten van Mindfulness’ vormen de eerste belangrijke basis om de geest te activeren en te leren richten. De Vier Fundamenten van Mindfulness zijn mindfulness van Lichaam (en adem en zintuigen), Gevoelens (gevoelstonen), Geest (staat van je geest, gedachten, emoties) en Dharma (leer van Boeddha). Mindfulness die onze gewoonlijke ervaringen van lichaam, gevoelens en geest in een ander licht zet en verdiept. Je begint te doorzien hoe mechanismen en percepties je frustraties en onrust veroorzaken en in stand houden.

De cursus begint met de eerste drie ‘niveaus’ van lichaam, gevoelens en geest. We staan met oefeningen en teksten stil bij wat er gebeurt in je lichaam, je gevoelens en je geest. Je ontwikkelt zo een aanwezige aandacht voor wat er werkelijk gebeurt, in je en om je heen. Onrust maakt al meer plaats voor kalmte en stabiliteit. Vanuit die kalmte gaan we al door naar begin van het vierde niveau: mindfulness van Dharma, Boeddha’s leringen, die we voortzettende tweede cursus ‘De Vier Edele waarheden’.

De Cursus Vier Fundamenten van Mindfulness is het eerste deel van de jaartraining Dharma als Gids en kan ook separaat als cursus gevolgd worden.


Programma Cursus Vier Fundamenten van Mindfulness

  • 11 september t/m 18 december 2025 (geen les op 23-10)
  • Donderdagavond 19.30-21.00 uur
  • 14 lessen live in het Nyingma Centrum of online via zoom
  • 1 retreat weekend in Winterswijk 14-16 november ‘Vier Fundamenten van Mindfulness’ olv Ineke Smits en Elske van de Hulst
  • Na elke les ontvangen deelnemers een handout en een link naar de opname van de les.
    Al het materiaal is alleen bedoeld voor privé gebruik en dient niet verspreidt te worden.

 Kosten Cursus Vier Fundamenten van Mindfulness: € 340  of 4 maal € 85 p/m 

Uitproberen? De eerste les is een gratis proefles. Schrijf je hier in.


Begeleiding

Ans Vos is werkzaam geweest als voorlichter en trainer bij natuurorganisaties. Gaandeweg breidde haar hart voor natuur zich uit naar hart voor de heldere en mooie Dharma. Ze is lid van het bestuur van Nyingma Centrum Nederland en geeft cursussen in Meditatie en Boeddhistische studie en beoefening.


Praktische informatie

Voor wie is deze cursus geschikt?

Deze cursus is toegankelijk voor iedereen die zich serieus wil verdiepen in de lessen die het boeddhisme ons vandaag te dag te bieden heeft. Enige ervaring met meditatie maakt de lessen beter te volgen.

Werkvormen

De lessen bestaan uit oefeningen zoals zelfobservatie, contemplatie, meditatie en Kum Nye Yoga. Elke les kent ook een korte inleiding met uitwisseling over kernpunten. Ten slotte krijg je wekelijks een oefening mee voor toepassing in je dagelijks leven.

Wat neem ik mee?

Neem een schrift en pen mee, zodat je je ervaringen en reflecties kunt opschrijven en nalezen. Als je in het schrift ook je huiswerk bijhoudt, maak je een document waarin je je eigen ontwikkeling kunt teruglezen.

Meditatie en reflectie maken deel uit van iedere les. Draag dus bij voorkeur comfortabel zittende kleding.

Literatuur

In de lessen maken we gebruik van hoofdstukken uit de volgende boeken van Tarthang Tulku, desgewenst te koop in de Lotus Design Winkel:

Hoofdstukken uit Ways of Enlightenment worden uitgereikt in werkvertaling.


Vervolgcursussen in het studieveld Boeddhistische Studie en Beoefening vindt je hier